Wycieczka do Skansenu Taboru Kolejowego w Pyskowicach - 07 marca 2015 r.


Celem wycieczki był Skansen Taboru Kolejowego prowadzony przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Huty "Łabędy" w Gliwicach, gdzie "parkuje" będący pod parą parowóz Towarzystwa Ty 42 - 24.

Przy okazji mogliśmy obejrzeć lokomotywę spalinową produkcji rumuńskiej LDH 70 - 001.Mogliśmy również podejrzeć pracę członków Towarzystwa przy renowacji przedwojennego polskiego wagonu osobowego.Następnie własnym transportem samochodowym Grzesia i Mirka udaliśmy się na teren Skansenu, który mieści się na terenie byłej lokomotywowni i wagonowni w Pyskowicach.
Dzięki uprzejmości jednego z członków Towarzystwa mogliśmy pooglądać kilkadziesiąt parowozów, lokomotyw spalinowych, wagonów osobowych i towarowych oraz innych zabytków kolejnictwa.Niektóre parowozy można było pooglądać od środka, a koledzy próbowali się wcielić w rolę maszynistów.

W hali oberzeliśmy wyremontowane parowozy Ty45 - 125 i TKp 4422 oraz sprawne lokomotywy spalinowe.
Dużą niespodzianką był samochód osobowy marki Pobieda. Ten radziecki samochód (M-20 Pobieda) był produkowany na licencji przez żerańską FSO od 1950 roku.

Po pełnym wrażeń i atrekcji zwiedzaniu, w drodze powrotnej odkryliśmy wejście do schronu jakie kiedyś były budowane na wypadek kolejnej wojny światowej. Niestety wejście było zamknięte i nie mogliśmy sprawdzić co jest w środku.


Po drodze udaliśmy się do Urzędu Pocztowego Pyskowice, gdzie bardzo miła panienka ostemplowała nam okolicznościowe kartki pocztowe wydane z okazji wycieczki.