Wycieczka do Wrocławia - 13 października 2013 r.
Głównym celem wycieczki było Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz zwiedzenie wystawy "Skarb średzki".
Muzeum Sztuki Medalierskiej powstało w 1965 roku. Od 2000 roku funkcjonuje jako oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jest jedyną w Polsce placówką specjalizującą się w gromadzeniu zbiorów medalierskich i falerystycznych. Jej bogate, gromadzone od ponad 40 lat zbiory dzieł polskich i obcych (głównie europejskich) liczą aktualnie około 50 tysięcy medali, medalionów i plakiet, oraz orderów, odznaczeń i odznak. Najliczniejszą część zbiorów tworzą dzieła polskie lub z Polską związane, od wieku XVI do współczesności. Wyróżnić tu trzeba prawie kompletną kolekcję orderów i odznaczeń, a także najbogatszy w kraju zbiór medalierstwa powojennego. Odrębny zespół tworzy kilkaset medali śląskich od 1945 roku, ze zdecydowaną przewagą medali wrocławskich prezentujących wydarzenia i postaci, które wpłynęły niegdyś na rozwój miasta. Muzeum posiada również bogatą dokumentację twórczości artystów rzeźbiarzy polskich i obcych, trudniących się medalierstwem. Do 2005 roku Muzeum mieściło się w, usytuowanej na wrocławskim rynku, barokowej kamienicy „Pod Złotym Słońcem”. Od 2009 roku Muzeum znajduje się w odrestaurowanym Pałacu Królewskim. Muzeum Sztuki Medalierskiej nie posiada wystawy stałej. Medale z jego zbiorów uzupełniają wystawę „1000 lat Wrocławia”. Spośród 170 prezentowanych na tej wystawie medali zobaczyć można prawdziwe białe kruki śląskiego medalierstwa, w tym medal z 1644 roku upamiętniający otwarcie biblioteki przy Kościele Marii Magdaleny. Każdy fragment wystawy uzupełniony jest medalami przedstawiającymi ważne wydarzenia i postacie z historii Wrocławia od XVI wieku po czasy współczesne.

Po obejrzeniu kamienicy "Pod Złotym Słońcem" (z zewnątrz) udaliśmy się do Muzeum Miejskiego Wrocławia i przez kilka godzin oddaliśmy się zwiedzaniu ekspozycji w dawnum Palacu Królewskim.

Włodek koniecznie chce mieć taką szafę.Staszek i Grzegorz fotografowali co tylko się dało.

Po dwóch godzinach niektórzy dostali zadyszki, a to co czekało dalej zadzialało jak narkotyk.

I w komnatach królewskich mieli jeszcze ochotę na zabawę z lustrem.Po krótkim spacerze i przystanku przy pomniku hrabiego Fredry dotarliśmy do Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest jedyną w Polsce placówką muzealną gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Muzeum, utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.
Zbiory muzealne są gromadzone w działach: Pocztowym, Filatelistycznym, Telekomunikacyjnym i Archiwum. W Bibliotece znajduje się polska i obca literatura z zakresu filatelistyki, poczty i telekomunikacji, polskie i zagraniczne czasopisma i katalogi specjalistyczne, a ponadto starodruki i rękopisy.
Po tradycyjnym zdjęciu przed wejściem udaliśmy się na zwiedzanie, a było co oglądać.

Wykonaliśmy połączenie telefoniczne na łącznicy, którą niektórzy pamiętają z dzieciństwa.Pomimo zmęczenia postanowiliśmy przewrócić XII wieczny kamienny słup drogowy. Na szczęście się mie udało (jak widać Grzegorz kompletnie opadł z sił). Wykonaliśmy połączenie telefoniczne na łącznicy, którą niektórzy pamiętają z dzieciństwa.Jeszcze tylko metamorfoza w listonosza i kolejny punkt programu zaliczony.Wystawa "Skarb średzki" prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jak dowiedzieliśmy się na miejscu to tylko bardzo skromny fragment skarbu. Tym niemniej klejnoty królewskie i monety były wspaniałe.
Skarb średzki – jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie, kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, znalezionych w 1985 i 1988 r. w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych przy ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Skarb w większości rozkradziony przez przypadkowych znalazców i odkrywców-amatorów był pod koniec lat 80. XX wieku powodem milicyjnej akcji na terenie Polski o kryptonimie Korona oraz kilku procesów karnych. Z odzyskanych fragmentów znaleziska w muzeach we Wrocławiu i Środzie Śląskiej znajduje prawie osiem tysięcy monet, gotycka korona ślubna, złote pierścienie i inne elementy średniowiecznej biżuterii.

Na zakończenie jeszcze mała wystawa strojów i uzbrojenia samurajów oraz postanowienie, że do Wrocławia jeszcze wrócimy..