ŻELAZNY MOST WISZĄCY NA MAŁEJ PANWI. OZIMEK 1827

Karl Schottelius ur. się około 1795 r. w miejscowości Clausthal w Dolnej Saksonii. Pierwsze wzmianki o jego obecności na terenach Śląska pochodzą z drugiego dziesięciolecia XIX wieku. Wymieniany był on w tamtym okresie jako budowniczy maszyn parowych.
W tym czasie rozwijał się zawodowo i w 1824 r. już jako mistrzowi maszynowemu zostało powierzone zadanie budowy i prowadzenia warsztatów maszynowych w Królewskiej Hucie Małapanew w Ozimku.
Kariera K. Schotteliusa w hucie rozwijała się doskonale. Największym osiągnięciem i potwierdzeniem doskonałych umiejętności mistrza Schotteliusa i jego uczniów był zaprojektowany przez niego i w całości wykonany w Hucie Małapanew łańcuchowy most wiszący,
będący pierwszym w Europie całkowicie wykonanym z żelaza mostem, służącym ludności po dziś dzień. Most był na owe czasy dziełem niezwykle nowatorskim i pionierskim. Most ma 31,5 m długości i 6,6 m szerokości. Jego budowa pochłonęła 57 ton odlewów żeliwnych i 14 ton stali.
Od lat trzydziestych XIX wieku dzieje rodziny Schotteliusów związane są z Gliwicami. Mistrz maszynowy wraz z rodziną zamieszkali w dzielnicy hutniczej, przy dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej (dawna Kronprinzenstrasse), pod numerem 11.
Tutaj też Carl Schottelius został właścicielem własnej fabryki „Maschinenfabrik von C. Schottelius”.
Karl Schottelius zmarł 7 stycznia 1882 roku w Gliwicach na zapalenie płuc i został pochowany na Cmentarzu Hutniczym.
Po jego śmierci gliwicka firmę produkującą maszyny przejął jego syn Karl. Po 1897 r. brak wzmianek związanych z działalnością rodziny Schottelius w Gliwicach.
Prawdopodobnie w tym roku Karl junior wraz z całą rodziną opuścili miasto. Posesję przy u. Jagiellońskiej 11 wraz z fabryką przejęła sąsiednia firma – Huldschinsky AG.







EMITENT:     Gliwicki Klub Kolekcjonerów
ROK:     2015