GLIWICKI KLUB KOLEKCJONERÓW


     

Gliwicki Klub Kolekcjonerów został powołany do życia w dniu 2 lipca 2011 roku. Początkowo działał jako odrębna jednostka organizacyjna skupiająca kolekcjonerów z terenu Gliwic i najbliższych okolic. Po dwóch latach samodzielnej działalności podjęto działania mające na celu wstąpienie Klubu do Polskiego Związku Filatelistów. Działania te zakończyły się 23 stycznia 2014 roku przyjęciem Klubu do Oddziału Gliwickiego PZF jako Klub Zainteresowań PZF „Gliwicki Klub Kolekcjonerów”.

Gliwicki Klub Kolekcjonerów zrzesza pasjonatów znaczków pocztowych, monet i medali, pieniądza zastępczego, pamiątek kultury materialnej Gliwic i ziemi gliwickiej. Członkami klubu są również kolekcjonerzy pamiątek związanych z kolejnictwem, piwem (birofile) oraz modeli samochodów. Do Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów może należeć każdy członek Polskiego Związku Filatelistów, jak również osoby nienależące do PZF, które wyrażą wolę uczestnictwa w działalności Klubu poprzez wypełnienie i złożenie stosownej deklaracji, a także opłacenie składki klubowej.

Do podstawowych zadań Klubu należy propagowanie szeroko rozumianego kolekcjonerstwa, organizowanie spotkań wymiennych, pomoc członkom Klubu w pozyskiwaniu walorów i budowie eksponatów, inicjowanie opracowań publicystycznych i ich wydawanie, a także opracowywanie i wprowadzanie do obiegu walorów kolekcjonerskich związanych z Gliwicami i regionem.

Aktywność klubowiczów przejawia się głównie na działalności emisyjnej medali, żetonów, kartek okolicznościowych i MojegoZnaczka tematycznie związanych z Gliwicami i ziemią gliwicką. Efektem dotychczasowej działalności klubu jest emisja kilkuset kartek okolicznościowych, 15 medali i 17 bonów kolekcjonerskich. We współpracy z Pocztą Polską S.A. opracowaliśmy 25 datowników oraz kartek okolicznościowych, które zostały wprowadzone do obiegu pocztowego. Członkowie klubu opracowali również cztery publikacje książkowe w tym najnowszą „Katalog walorów klubowych 2011-2023”. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach ze zbiorów członków Klubu, zostały zorganizowane wystawy kolekcjonerskie „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Podziemnej” (2014), „Jan Paweł II droga do świętości” (2015) oraz „Nasze kolekcje” (2016). Członkowie Klubu brali również udział w wystawach organizowanych przez Oddziały PZF w Zabrzu i Rudzie Śląskiej prezentując zbiory filatelistyczne oraz medali poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Od 2013 roku organizowane są klubowe wycieczki edukacyjne do muzeów w kraju i za granicą w celu zapoznania się z ich zbiorami. Członkowie Klubu uczestniczą w seminariach i spotkaniach kolekcjonerskich, organizują lub współuczestniczą w wystawach kolekcjonerskich.

Obecnie Klub z regionalnego stał się ogólnopolskim. Zrzesza 19 członków o różnorodnych zainteresowaniach kolekcjonerskich z Gliwic, a także z Zabrza, Puław, Rajczy, Sobótki, Warszawy, Goleniowa i kilku innych miejscowości w kraju.

Spotkania klubowe odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 w każdy trzeci czwartek miesiące w godzinach od 17.00 do 19.00. W czasie spotkań klubowych prowadzona jest prezentacja nowo pozyskanych walorów kolekcjonerskich oraz ich wymiana. Klub posiada swoją Stronę Internetową, na której prezentowana jest działalność klubowa. Można tam znaleźć również podstawowe informacje o Klubie oraz dane kontaktowe. Na Facebooku klub administruje grupą „Gliwicki Klub Kolekcjonerów”. Informacje o klubie można znaleźć również na stronie internetowej Wikipedia

      Regulamin Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów

      Deklaracja Członkowska

      Legitymacja Członkowska

      ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE KZ PZF GKK - 11.02.2023

      Zarząd KZ "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wybrany 11.02.2023 r.:

          Władysław Gębczyk - prezes

          Stanisław Buławski - wice prezes, skarbnik

          Grzegorz Krawiec - sekretarz

          Józef Jakubina - członek Zarządu

          Joachim Marek - członek Zarządu

      Zebrani uchwalili wysokość wpisowego dla nowych członków w wysokości 20,00 zł oraz składkę członkowską w wysokości 60,00 zł.