JADWIGA MARKOWA 1885 - 1939


ur. się 15.09. 1885 w Starych Gliwicach. Od mamy przyswoiła sobie znajomość polskich piosenek i polskich obyczajów. Do niemieckiej szkoły powszechnej uczęszczała w Starych Gliwicach.
Z woli rodziców uczęszczała także na polską naukę religii. Po ukończeniu szkoły w roku 1899, podjęła pracę w hucie "Hermina".
Wraz z rozpoczęciem pracy zaangażowała się w działalność Polskiego Towarzystwa Śpiewaczego "Harmonia" i Towarzystwa Polek w Gliwicach.
Markowie wraz z dr Styczyńskim i działaczką Stępniewiczową zorganizowali Koło Polek. Od 1920 roku działała w Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Gliwicach, kierowanym przez F. Orlickiego.
Podczas III powstania śląskiego służyła w 4. Pułku Gliwickim dowodzonym przez St. Mastalerza. W roku 1922 Markowie przeprowadzili się do przydzielonej Polsce części Górnego Śląska i zamieszkali w Nowym Bytomiu,
dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Tam Jadwiga od razu rozpoczęła aktywną działalność społeczną.
W dn.6 września 1939 do mieszkania Marków wtargnęli członkowie Freikorpsu, rzekomo szukając ukrytej broni. Broni nie znaleźli, ale odkryli sztandar Towarzystwa Polek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i orłem polskim.
Jadwiga została aresztowana. W drodze do więzienia kazano jej nieść polski sztandar, co z dumą uczyniła. Osadzono ją w piwnicach "starej apteki" w Nowym Bytomiu, gdzie urządzono tymczasowe więzienie.
Sztandar publicznie spalono na podwórzu tejże apteki. 9 września 1939 roku znaleziono jej ciało pod płotem ogrodu huty "Pokój”.






EMITENT:     Gliwicki Klub Kolekcjonerów
ROK:     2015