KARL SCHABIK 1882 - 1945
Urodził się w Głubczycach. Tam ukończył gimnazjum. Studiował na politechnice w Charlottenburgu (Berlin). W 1914 otrzymał tytuł Regierungsbaumeistra i wstąpił do służby państwowej.
W dniu 22 maja 1919 r. został wybrany na stanowisko radcy budowlanego Gliwic. Pełnił to stanowisko w latach latach 1919-1945, a więc przez 26 lat (po upływie I kadencji wybrano go w 1932 roku na następne 12 lat).
Był też w latach 1930-45 wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, przewodniczącym Związku dla Sztuk Pięknych na Górnym Śląsku, należał do grona opiekunów zabytków na Śląsku, był w zarządzie Śląskiego Związku Sztuki.
Poza tym był członkiem wielu innych organizacji budowlanych i członkiem zarządu kościoła Wszystkich Świętych. Był członkiem Katolickiej Partii Centrum.
Dzisiejszy wygląd miasta, zwłaszcza jego zabudowę, powstałą w latach międzywojennych, w dużej części należy przypisać właśnie Schabikowi - jako kierującemu całością spraw budowlanych miasta.
W jego działaniach widać wyraźny wpływ idei Ebenezera Howarda – „miasta ogrodu”. Miał bezpośredni wpływ na powstawanie wielu projektów, tak urbanistycznych - całych fragmentów miasta, jak i pojedynczych budynków.
Sam zaprojektował liceum im. Josepha von Eichendorff (Eichendorff Oberlyzeum) oraz Cmentarz Centralny przy współpracy architekta ogrodów Riedela.
Wśród wielu założeń urbanistycznych, powstałych dzięki Schabikowi, trzeba przede wszystkim wymienić wytyczenie ulicy Styczyńskiego - jako osi widokowej na kościół w Szobiszowicach.
8 lutego 1945 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu pracy w Alszewsku (Olszewsku?) koło Woroszyłowgradu, gdzie zmarł na czerwonkę.
EMITENT:
Gliwicki Klub Kolekcjonerów
ROK:
2015